1- Park ediyorum.

Son saniyede görülen park yerine kıvrak bir hareketle girmeden önce dörtlü flaşörler mutlaka yakılır.

 

 

2- Bekliyorum, park edicem.

Genelde AVM otoparklarında rastlanılan bir görüntü. Çıkacak olan arabayı beklerken, “Burası benim” mesajını vermek için kullanılır.

 

3- Adres arıyorum, yolun acemisiyim.

Yavaş gitmenizin sebebini ancak bu flaşörler açıklayabilir. Dörtlüler açılır, telefondan harita aplikasyonu eşliğinde sağa sola bakılarak yol aranır.

 

4- Otomobil kullanmayı öğreniyorum.

Bu en fenası. Özellikle sollama imkanınızın olmadığı yerlerde karşınıza çıkar bu türler. Daha en sağ şeritten gitmesi gerektiğini bilemezken şoför koltuğunda dörtlüleri açık bir şekilde araba kullanmayı öğreniyordur. Arkasında uzayan trafiğin hiçbir önemi yoktur. Çünkü o acemi.

 

5- İki dakkaya geliyorum.

Dörtlülerinizi açtıysanız artık her yerde kısa süreli park izniniz vardır. Yolun ortası, arabanızın tam arkası, dükkan önü hiç fark etmez. İki dakkaya (dakika değil dakka) geliyorum dedik ya!

 

6- Yavaşla!

Öndeki araç ani bir fren mi yaptı, hemen arkaya bu bilgiyi ulaştır. Dörtlüleri açın ve dikiz aynasından arkanızdan gelen aracın size çarpma olasılığını hesaplamaya başlayın.

 

7- Çok tıkalı bu yol, ben kaçar…

Yol mu tıkalı, yolu mu kaçırdın? Aç dörtlü flaşörlerini geri geri gel. Arkadan vurunca suçlu ben olurum ama değil mi?

 

8- Mesajınız var.

Farkında olmadan açtığınız uzun farlarınızı kapatmak için çevre araçlar ikaz niyetine dörtlüler açılıp kapatılır. Türkiye’ de yaşıyorsanız bu dili öğrenmelisiniz.

 

9- Düğünümüz var dostlar.

Düğün konvoylarının, asker uğurlamalarının vazgeçilmez aksesuarı. Burada dörtlüleri yakmakta ki amaç, konvoy bozulmasın. Hem bu size patlayana kadar kornaya basma izni de veriyor.

 

10- A.Y.I.

Emniyet şeridi kullanımı hakkında ayrıca bir sınava tabi tutulması gerekiyor bizim milletin. İlk soru da dörtlüleri açıp, emniyet şeridinden gitme hakkına nasıl sahip oluyorsun? (Sıkışık trafikte hasta taşıyan, gerçekten acil bir durum yaşayan insanlar için değil bu lafım.)

 

Bu da benden;

Şehirler arası yolda karşı yönden gelen araçlar size selektör yapıyorsa, bu ileride radar var demektir. Sizde teşekkür mahiyetinde selektör yapmalısınız. Yardımlaşmayı seven yurdum insanı.Haberleşmede yeni yöntemler keşfe devam….

17 Şubat 2018
YORUMLAR
YORUMLAR