Araç sürücülerinin ve yolcuların trafikte emniyet kemeri takmaları yasalar gereğince zorunlu olsa da sürücülerin birçoğu ve özellikle araç içerisindeki yolcular emniyet kemeri kullanmamayı tercih ediyorlar.

Trafikte meydana gelen kazalarda emniyet kemeri kullanmanın önemi oldukça büyüktür. Emniyet kemerleri küçük çaplı kazaların yanı sıra ölüm ve ağır yaralanmaların olduğu kazalarda da büyük bir önem taşır.

Kaza anında çarpmanın etkisiyle beraber araç içinde bulunan kişiler emniyet kemerleri takılı olmadığında araç içerisinde savrulup, birbirlerine vurabilecekleri gibi, aracın dışına da savrulabilirler. Bunun yanı sıra sürücüler direksiyona, ön koltukta oturan diğer kişi ise aracın konsoluna çarparak ağır şekilde yaralanabilirler.

Emniyet kemerinin faydaları

• Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntıların kademe kademe azalmasını sağlar,
• Çarpma etkisinin vücutta tek bir noktaya değil, farklı noktalara dağılmasını sağlar,
• Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller,
• Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler,
• Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer.

Üç noktalı emniyet kemerleri otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45’e kadar azaltırken, bu oran kamyonetlerde yüzde 60’a çıkmaktadır. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece yüzde 6,3’lük bir bölümü kazadan yara almadan kurtulmuştur. Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ise ağır yaralanmaları yüzde 50’ye kadar azaltmaktadır.

Birçok sürücü kısa mesafelerde emniyet kemeri kullanmamaktadır; ancak yapılan araştırmalar ölümlü kazaların yüzde 80’lik bir bölümünün 30-40 km’lik mesafelerde 50-60 km/s hızla yolculuk yaparken yaşandığını gösteriyor ve rafik kazalarının yüzde 35’lik bir bölümü şehir içinde günlük rotalar üzerindeyken yaşanıyor.

Emniyet kemeri takmamanın cezası ise 2014 yılı trafik cezalarına göre 77 TL olarak belirlenmiştir.

17 Şubat 2018
YORUMLAR
YORUMLAR