İngiliz hükümeti yayınladığı bir bildiri ile internet bağlantılı akıllı otomobillerin hacklenme ihtimalini ortadan kaldırmak için geliştiricilere rehberlik edeceğini duyurdu.

Sürücülerin seyahat bilgilerine ve dijital radyoya ve haritalara koltuklarından erişmelerine olanak sağlayan akıllı otomobillerin sahip oldukları yeteneklerle sürücülerin işini kolaylaştırsa da geleneksel otomobillerin aksine siber saldırılara açık durumdalar. Bu tip otomobillerin ülkede giderek yaygınlaştığını fark eden İngiliz hükümeti, hackerların kişisel verilere erişme ve anahtarsız giriş sistemi kullanan araçların çalınma ihtimalini ortadan kaldırmak için yeni yönergeler hazırladı.

Bu yönergeler ile akıllı otomobilleri geliştiren mühendislere rehberlik etmeyi planlayan hükümet, akıllı otomobillerin siber saldırılara karşı daha güçlü teknolojilerle desteklenmesini ve tasarımının da hack tehlikesine karşı daha güvenilir hale getirilmesini istiyor. Hükümet ayrıca otonom araçlar için yeni ve daha kapsamlı bir sigorta programı oluşturmak istiyor. İngiltere, bu hamleyle birlikte uzun süredir otonom araçların yollarda olduğu ABD’de henüz bu araçlara yönelik yasal zemin oluşturulmamışken bu araçlara yönelik yasal düzenlemeleri de hazırlayıp hem üreticileri İngiltere’de çalışmalarını sürdürmeye teşvik edecek hem de tüketicilerin bu araçlara olan güvenini arttıracak.

8 Ağustos 2016
YORUMLAR
YORUMLAR