Tükenmez kalemler tükenir, hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken arkadaşlıklar sonlanır, yeni alınan tüm şeyler bir süre sonra ister istemez eskirken arabanın tüm yükünü sırtında taşıyan oto lastikleri neden ve nasıl aşınmasın?

Elbette her eşya gibi oto lastiği de zamanla eskiyecek ama onu aşındıran sebepleri bilirsek uzun ömürlü bir kullanım için gerekli çözümleri de üretebiliriz. Lastik seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik, şimdi de lastikleri aşındıran sebepleri inceleyelim.

Lastik aşınmasına sebep olan faktörleri iki ana başlık altında toplayabiliriz:

 • Dış etkenler,
 • Sürücü kullanımı.

  Dış Etkenler Neler?

  Bazı Yollar Yol Değil

  Bu etkenlerin başında yol gelir. Bütün ömrünü yolda geçiren bir araba lastiği, düzgün bir asfaltta giderken mi yoksa taşlı, pürüzlü bir arazide ilerlerken mi daha kısa sürede aşınır? Biz de sizinle aynı fikirdeyiz, pürüzler sadece insanları yıpratmıyor.

  Sizin Araba da Fazla Hassas

  Aracın kendi özellikleri de lastik aşınmasını hızlandıran ya da geciktiren faktörlerden. Yine biz insanlardan örnek vererek oto lastik dostlarımızla empati kurabiliriz. Karakter ve hissiyatları nedeniyle insanların dış dünyadan, olaylardan etkilenme oranı farklıdır. Bazı insanlar zorlu durumlar karşısında daha dayanıklıdır ya da “zorlu” diye tanımlanan durumlar herkes için değişiklik gösterir.

  İşte aracın özellikleri de oto lastik aşınmasında buna benzer bir şekilde etkili. Örneğin aracın önden çekişli, arkadan itişli veya her iki akstan tahrikli olması lastiklerin daha kısa sürede aşınmasına neden olur. Ayrıca lastikleri arabanın bacakları olarak düşünürsek, motordan tekerleklere gelen tork (dönme momenti) ne kadar fazla olursa lastikler o kadar aşınır.
  Başka bir sebep de aracın gücüdür. Güçlü, hızlı ve dolayısıyla akselerasyonu (Bir cismin hızında ve/veya yönünde meydana gelen bir değişiklik sonucu oluşan kuvvet) fazla olan bir spor otomobili düşünelim. Elbette bu otomobilin lastikleri sıradan otomobillerinkine oranla daha kısa sürede aşınacaktır.

  Başka bir sebep de aracın gücüdür. Güçlü, hızlı ve dolayısıyla akselerasyonu (Bir cismin hızında ve/veya yönünde meydana gelen bir değişiklik sonucu oluşan kuvvet) fazla olan bir spor otomobili düşünelim. Elbette bu otomobilin lastikleri sıradan otomobillerinkine oranla daha kısa sürede aşınacaktır.

  Tekerlek açılarının da bu lastik aşınması işinde payı büyük. Yanlış açıdaki tekerleklerde yük, açının durumuna göre lastikleri ya içten ya da dıştan aşındırır. Tekerlek açıları detaylı bir konu, onu ayrıca inceleyip lastik aşınması üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

  Ortam Bozuk, Lastik Ne Yapsın? 

  Siz aslında lastiğinize güveniyorsunuz ama çevreye güvenmiyorsunuz değil mi? Tabii, mesela çalıştığı için ısınan lastik, bir de üzerine sıcak bir ortamda kalıyorsa elbette daha kolay aşınır. Ortam sıcaklığı kadar nem ve yağmur da lastiklerin ömürlerine göz koyan dış etkenlerden.

  Bir de biz nasıl kışın mayo, yazın kazak giymiyorsak arabalarımıza da kışın yaz lastiği taktırmamalıyız ya da tam tersi. Kış lastiği bu yüzden çok kritik, öneminden daha önce şu yazımızda bahsetmiştik.

  Sürücü Kullanımının Etkileri

  Hızlı Yol Aldı, Erken Aşındı

  Aşırı hız, lastiği aşındırır. Lastiklerin yanaklarında (Evet, lastiklerin de yanakları var.) hız limiti yazar. Bu limiti aşarsanız lastiğinizle olan beraberliğinizin kısa süreceğini bilmelisiniz.

  Bu Kadar Yük Ona Fazla

  Lastiklerinizi gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda azami yük limitinde kullanın. Taşıyabilen var, taşıyamayan var.

  Havası Yerinde mi?

  Arabanızı hareket ettiren şey aslında hava basıncı. Oto lastiklerini bu basınçlı havayı hapseden dayanıklı kılıflar olarak düşünebilirsiniz. Lastik hava basıncının az olması ezilmeye ve düzensiz aşınmalara, yüksek olması ise lastiğin sekip zıplayarak zarar görmesine neden olur. Çare: Manometre.

  Arabanıza Nasıl Davranıyorsunuz?

  Ani kalkışlar, fren yapmalar, sert virajlara girilmesi, arabayı hoyrat kullanma ve arabanın mekanik bakımını düzenli yaptırmama lastikleri kısa sürede aşındırır.

 • Kaynak:https://www.ikinciyeni.com/blog/oto-hayat-detay/oto-lastikleri-neden-asinir
YORUMLAR
YORUMLAR