Birçok benzinli araç kullanıcısının “Benzin fiyatları düşecek mi?” sorusunun cevabı yetkililerde, “Benzinli araçta yakıt tasarrufu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı ise aşağıdaki maddelerde:

  • Benzin fiyatlarının bütçeyi zorlaması nedeniyle birçok sürücü daha ucuz benzine yönelebiliyor. Ancak kalitesiz benzin hem verimsiz olur hem de motora zarar verir. Yani size daha çok masraf çıkarır.
  • Benzini havanın daha soğuk olduğu saatlerde alın. Çünkü soğuk havada benzin daha yoğun ve ağır, yani verimli olur. Kışın hava genelde soğuk olduğu için çok fark yaşamazsınız ama yazın benzin almak için sabah ve gece saatlerini tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Klimayı gerekli olmadıkça çalıştırmayın. Çünkü klimayı açtığınızda 100 km’de benzin tüketimi 1-2 litre artar.
  • En çok merak edilen sorulardan birisi de şudur: Vitesi boşa almak yakıt tasarrufu sağlar mı? Yeni araçlarda vitesi boşa almak yakıt masrafını azaltmadığı gibi güvenli sürüş konusunda da tehlike yaratır.

Araç Bakımı ve Sürüş Alışkanlıkları da Yakıt Tüketiminde Etkili

Benzinli arabanın az yakması için yapmanız gerekenler aslında tüm araçlar için gerekli olan koşullardan farklı değil. Örneğin aracınız ister benzinli ister dizel olsun, lastiklerin hava basınçları düşükse yakıt tüketimi %10’a varan oranlarla artar. Bu yüzden lastiklerinize iyi bakın. Hava basınçlarını da aracınız soğukken kontrol edin ki yanılma payı olmasın.

Otomobilinizin buji kabloları ve bujileri sağlam, filtreleri temiz olmalı. Arabanızın bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız ki deponuza koyduğunuz benzinden daha çok verim alabilin.

Arabanızı uzun süre rölantide çalıştırmak da benzin tüketimini arttırır. Kışın motorun ısınması için 1-2 dakika rölantide çalıştırıp sonradan harekete geçmeniz yeterli olacaktır.

Çok fazla dur-kalk yapmamak, aracı çok düşük ya da çok yüksek devirde çalıştırmamak da az yaktırma teknikleri arasında yer alan bilgiler. Olması gerekenden daha düşük viteste araba kullanmak da %45’e varan oranlarda yakıt tüketimini arttırır.

YORUMLAR
YORUMLAR