Arıza tesbitini yaparken tabiki ilk önce en kolay ve en az masraflı yerden başlamak gerekiyor. Bu arızanın oluşumunu sağlama imkanı olan en kolay kısım ise tabi ki yağ soğutucusudur.

Bana gelen mesajlarda en sık problem araç sahibinin motor suyunda yağ görüp ustaya götürmesi ve ustanın da bu arızanın silindir kapak contasından kaynaklandığını düşünüp contayı değiştirmesidir. Ve tabi arızanın gitmemesidir. Maalesef ki bazı ustalarımız eski araçlarla yeni model araçların arızalarını karıştırabiliyor. Çünkü eski araçların bir çoğunda yağ soğutucusu bulunmamaktadır. Bu yüzden bazı ustalarımız ezbere bir karar verip silindir kapağını söküyor ve araç sahibine ekstra fazla masraf yaptırıyorlar.

Özellikle günümüz araçlarının neredeyse tümünde (özellikle dizellerde) yağ soğutucusu bulunuyor. Bu yağ soğutucuları da çok çabuk arızalanabiliyor. Şöyle söyleyeyim: servise bu arıza ile gelen araçların %90 ının arızası yağ soğutucu çıkıyor. Tabi yağ soğutucusu olmayanlarda da silindir kapak contası oluyor.

İlk bakılması gereken yer olan yağ soğutucusu sökülür. genelde bir giriş ve bir çıkışı bulunur. Bunlardan birisi kapatılıp diğerinden basınçlı hava verilir ve soğutucu su dolu bir kaba batırılır. Tıpkı bisiklet lastiğinde patlak delik arar gibi. Suya batırıp basınçlı havayı verdiğimizde yağlı kısmından baloncuk çıkmamalıdır. Eğer ki baloncuk çıkıyor ise soğutucu delik demektir. Yenisi çok pahalı değildir ve orjinali ile değişitirilmelidir. ( Yan sanayiler tekrardan çabuk deliniyor ) Pahalı değildir dememin sebebi silindir kapak contası değişim maliyetinin ortalama 6 da 1 i kadar olduğu içindir.

Soğutucu söküldü ve baloncuk çıkmadı. Bu durumda yine hemen silindir kapağı sökülmeye başlanmamalı. Çünkü soğutucunun içerisindeki kıl gibi olan çatlak soğukken kapanıyor, ısınınca açılıp yağı suya karıştırıyor olabilir. Bir pürmüz tüp vasıtasıyla soğutucuyu ısıtıp tekrardan baloncuk kontrolü yaptırın. Amaan usta o kadar detay çok düşük ihtimal demeyin. Soğutucusu delik olanların % 60 ı bu şekilde delik çıkıyor. Yani çok hassas. Zaten çok delik olsa motorda yağ kalmayıp hepsi suyun içinde olur.

Peki soğutucuyu bir de ısıtıp baktık yine delik yok diyorsanız ve contalarından vs eminseniz işte o zaman silindir kapak contası değişecek demektir. Yalnız toparlayacak olursak eğer aracınızda yağ soğutucusu var ise, soğutucuyu kontrol ettirmeden silindir kapağını söktürüp boşuna masraf ettirmeyin.

Ayrıca arızayı hallettikten sonra en son motor soğutma suyu sistemi ilaç veya temizleyicilerle defalarca yıkanmalıdır. Sadece su kabını yıkamak çözüm getirmeyecektir. Kısa süre sonra tekrar su kabında yağ görebilirsiniz.

Kaynak:https://otomobilimm.blogspot.com.tr/2016/11/motor-suyuna-su-kabina-yag-karismasinin.html

YORUMLAR